У багатьох магазинах можна побачити оголошення про розстрочку. Давайте розглянемо подібні пропозиції та дамо відповідь: чи варто нею користуватися, які реальні плюси для покупця існують і чи не обманюють продавці щодо вигідності таких пропозицій.

Що таке розстрочка простими словами

Розстрочка — це послуга, що надається магазинами, при якому покупець вносить лише частину грошей як перший внесок за товар, а суму, що залишилась, щомісяця сплачує рівними порціями. Іншими словами це «безвідсотковий кредит». Розстрочка дуже нагадує звичайний банківський кредит, але надається без відсотків та переплат. Це найважливіша відмінність. Кредит завжди надається під якийсь відсоток. Тому якщо ви розглядаєте нові методи планування витрат, то слід звернути увагу на розстрочку.

Що можна купити у розстрочку

Купити у розстрочку можна майже всі дорогі товари: побутова техніка, гаджети (телефони, планшети), автомобілі, ювелірні вироби, меблі і т.д. Головне, щоб магазин підтримував цю послугу. Більшість інтернет-магазинів не продають товари з безвідсотковим кредитом, оскільки вони мають мінімальні ціни. Але є спеціалізовані сервіси, які допоможуть вам отримати розстрочку в інтернет магазині. За умовою договору поки покупець не виплатить всю суму за товар, офіційно чек йому не дається і власником товару є магазин.

Чи варто брати розстрочку

Безвідсотковий кредит — така пропозиція звучить вкрай привабливо для покупця. У наших реаліях через інфляцію гривневі накопичення втрачають платоспроможність щомісяця. У більшості випадків магазини, які пропонують товар у розстрочку трохи завищують ціни на свій товар. Наприклад, якщо найнижча ціна в інтернет-магазинах на конкретну модель телевізора 20 тисяч гривень, звичайний магазин виставить ціну в 22 тисячі.

Навіть прості розрахунки дозволяють зробити вибір на користь купівлі товару через інтернет-магазин, оскільки другий магазин по суті продає товар дорожче, нехай і з безвідсотковим кредитом (хоча така різниця в ціні, по суті, і будуть річними відсотками).

Тому в кожному конкретному випадку покупець повинен вирішувати самостійно про бажання придбати товар дорожче, зате у розстрочку без відсотків. Якщо на даний момент у покупця відсутня необхідна сума коштів, такий підхід більш ніж виправданий. Товаром хочеться почати користуватися якнайшвидше і при цьому переплата складе всього 10%.

Якщо вчасно не внести щомісячного платежу, то згідно з договором розстрочки магазин може подати позов до суду, що буде вкрай неприємно для покупця. Тому до платежів потрібно ставитися серйозно та вносити щомісячні платежі вчасно. Вам варто уважно переглянути інформацію про особливості планування витрат, щоб не припуститися такого роду помилок.

Кредитні картки — альтернатива розстроченню

Альтернативні умови пропонують власникам кредитних карток. Завдяки пільговому періоду можна купувати все, що завгодно (продукти, бензин, меблі тощо) без відсотків на якийсь термін. Зазвичай він становить 30-60 днів.

Договір та умови розстрочки

Кожен магазин вигадує свої умови щодо розстрочення. При цьому законодавчо ці умови не регулюються. Цей договір стосується лише двох сторін: продавця та покупця. Вони самостійно домовляються про умови. Розстрочка характеризується такими умовами.

  • Сума персонального внеску. Більшість магазинів вимагають внести одразу близько 20%-30% від усієї вартості товару.
  • Безвідсоткова розстрочка чи ні. Деякі магазини можуть вимагати невеликі відсотки у розмірі інфляції (або ключової ставки).
  • Термін розстрочки. Зазвичай на погашення всього боргу дається не більше 6-12 місяців, оскільки більшість товарів коштують недорого. У поодиноких випадках (коли товар дуже дорогий) можуть дати термін 24 місяці.
  • Заставою в договорі купівлі/продажу виступає товар, що купується. Поки клієнт не виплатить 100% від суми, офіційним власником товару буде магазин.

У деяких договорах може бути прописано жорсткі штрафи за прострочений щомісячний платіж. До вилучення товару без повернення виплаченої суми. Після внесення останнього платежу за розстроченням варто взяти відповідний документ (довідку), який підтверджує це і зберігати його у себе. Договір розстрочки укладається при пред’явленні паспорта та прописки. Проте деякі магазини можуть вимагати ще й довідку з місця роботи, довідку про доходи.

Договір повинен містити обов’язково таку інформацію:

  • Відомості про продавця та покупця;
  • Найменування товару;
  • Початковий внесок;
  • Графік платежів за місяцями та загальною сумою, включаючи передоплату;
  • Список варіантів оплати;

Миттєва розстрочка частіш за все є максимально ефективним варіантом, коли вам треба придбати певний товар, коштів на котрий наразі у вас немає.